הפולדר הירוק

הפולדר הירוק נוצר בשנים 1982 – 1988 ונצברו בו דפי דפדפת צהובה מלאים בעיקר בכתב היד שלי וחלקם גם מכתבים שנכתבו אלי. זה קרה בניו יורק וזה הסתיים כאשר סתיו נולדה בקיץ 1988 בישראל. את ניו יורק עזבתי אחרי חמש שנים סוערות בינואר 1988. שמרתי אותו איתי מאז, מבית לבית שאיש לא יראה, שמא יגלה מה שאני בעצמי טמנתי עמוק בלבי וגופי זה – כבר מעל שלושים ואחת שנים.  עכשיו אני שוקלת לפתוח את הפולדר הירוק. עכשיו אני רוצה להבין את הסיפור שלי על אותן חמש שנים בניו יורק, עת נסעתי לתואר שני בתקשורת עם בעל ראשון וחזרתי בהיריון עם בעל שני. בין לבין היו גברים רבים נוספים והיום, אני לא עם אף אחד מהם.

הבוקר, קמתי מוקדם מהרגיל, ערנית מתמיד שוקלת להתחיל לכתוב. והנה אני כותבת. כותבת על החמש שנים דרך הפולדר הירוק. הוא בטח יזכיר לי רגעים קשים במיוחד כי תמיד כתבתי בשיאי בדידות שידעתי אז עד אין קץ. הוא בטח יעורר בי הרבה כאבים אבל אולי אני מוכנה אליהם. הוא בטח יאפשר לי להסתכל במראה, לומר – זה מי שהייתי אז וזה בסדר. הוא בטח יאפשר לי לא לחשוש יותר שבנותיי תימצאנה את הפולדר הירוק ללא ידיעתי וללא שאני בעצמי סיפרתי להם את הסיפור שלי על החלק הקשה של החמש השנים בניו יורק שעד היום סופרו בעיקר כשנים נפלאות.

יצאתי ללימודי תואר שני בתקשורת אחרי שנת קבע בחיל האוויר בדרגת סרן.  בשנה ההיא בחיל האוויר למדתי, במסגרת תפקידי כקצינת קישור לעיתונות במדור יחסי הציבור של חיל האוויר, שסרטים משפיעים. גיליתי גם שצה"ל משתף פעולה עם הפוליטיקאים לפי גחמותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון. אריק שרון רצה לכבוש את לבנון וצה"ל עמד לשירותו.  לא יכולתי לשאת את השקרים שהועברו אז לתקשורת על נסיבות וסיבות המלחמה שלימים קיבלה את השם מלחמת לבנון הראשונה (1982) וביקשתי לעזוב את המשרה. התעניינתי אז ללמוד איך לעשות סרטים וטלוויזיה.  רציתי גם אני, להשפיע. נרשמתי והתקבלתי לברוקלין אקדמי אוף פיין ארטס. הייתי אז בת עשרים ושש, נשואה לאבי ק., אליו נישאתי בגיל 23 כי אבא שלי לא הסכים להתארח בדירתנו השכורה המשותפת. "לא גרים ביחד לפני הנישואין", הוא טען.  "גם לא מקיימים יחסי מין לפני הנישואין", הוא טען תמיד, וכך הריתי בגיל 18 מחבר אחר, לאחר שביקשתי מאמא שלי לעזור לי לקבל גלולות נגד היריון ושני הוריי סרבו.

לאבי ק. לא הייתה תעודת בגרות כאשר היכרנו בחיל האוויר. לי כבר היה תואר ראשון. עודדתי אותו להשלים ואמרתי לו שאני רואה את הפוטנציאל שלו. הוא אמנם התחיל להשלים ולמד הנדסאי באוניברסיטת תל אביב באותה שנה שאני עבדתי ביחסי הציבור של חיל האוויר. משלא רציתי להמשיך לשתף פעולה עם שיתוף הפעולה של צה"ל והפוליטיקאים, הצעתי לו לנסוע ביחד לניו ושם יוכל להשלים לתואר ראשון בהנדסה ואני אמשיך לתואר שני.  כבר אז לא רציתי בו כבן זוג, היינו רחוקים אחד מהשנייה די מההתחלה. הוא היה מה שנקרא REBOUND.

אבל כל פעם שביקשתי ממנו להיפרד, הוא היה דורש ממני ללכת יחד להוריי ושם לספר להם שאני רוצה להתגרש ממנו. כך, היה מצליח למנוע ממני את מבוקשי; אבא שלי היה לוקח אותי הצידה: שואל אם יש לי מישהו אחר וטוען שרק כשיש מישהו אחר, רוצים להתגרש, ועומד על כך שלא אתגרש מאבי ק. אז לא התגרשתי מאבי ק. הצעתי לו לנסוע לניו יורק. שם, חשבתי לעצמי, אוכל להיפרד ממנו בלי ל"הגיע להוריי" לפני הפרידה.

ואמנם, חודשים ספורים אחרי שהגענו ושכרנו דירה בקווינס, ביקשתי להיפרד מאבי. הוא היה המום, עזב, אחרי כמה ימים את הדירה ששכרנו יחד ועבר לגור עם חבר. אני נחשבתי אז רעה ומסוכנת והוריו, שלא הסכימו לדבר איתי, המשיכו לבקר אצל הוריי כידידים.  אף פעם לא הבנתי את הוריי שיודעים שההורים של אבי זועמים ומתנכרים לי כי ביקשתי להיפרד מבנם והם – הארבעה – ממשיכים להיפגש. כאילו היו חברים שנים רבות.  לאבי, לקחו עשר שנים להיקשר שוב עם אישה ולהקים משפחה. הואשמתי בגרימת טראומה לילד המסכן.  הילד שתמיד נהג לומר שהיה בהלם כי חשב ש"אני בכיס שלו";

בדירתנו המשותפת בשכונה צפונית של תל אביב, כאשר אני עובדת במשרה מלאה והוא סטודנט, הוא היה חוזר בערב ממשחק טניס, מתיישב בסלון, מעלה את הרגליים על השולחן ומבקש ממני תוך שהוא קורא לי – "העבד"  – בהומור שכזה, שאביא לו בירה מהמקרר.  הוא דחה אותי די מההתחלה, אבל נשארתי שם. את התשובות לשאלות למה הסכמתי שהוא יקרא לי "העבד שלי" ולמה לא העפתי אותו לכל הרוחות, אני מקווה למצוא בפולדר הירוק. שם נמצאת אני של אותן השנים. בכל מקרה.

חשבתי שניו יורק תציל אותי מכל זה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: