הבה לי בנים

המתח בין קדחת הפיריון בישראל, התשוקה לילודה ועידודה, לבין העובדה שמדי שעה מתים מרעב שבע מאות ילדים ברחבי העולם – הוא רעיון שאני מבקשת לפתח, לכדי סרט דוקומנטרי.

במטרה לבסס את הסרט כמחקר לכל דבר, ומכיוון שאני מתעניינת לפתח את הרעיון לסרט מנקודת מבט פמיניסטית, חָבַרְתִי לידידתי ד"ר נעמה כרמי לשיתוף פעולה בתחקיר. נעמה היא ד"ר לפילוסופיה בהשכלתה, מומחית לזכויות אדם העוסקת גם בליברליזם, דמוקרטיה ואתיקה. זאת בנוסף להיותה כותבת ועורכת.  שם ההצעה, כשם הרשימה: הבה לי בנים: 

מצוות פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת הָאָרֶץ היא המצווה האלוהית הראשונה (בראשית פרק א, כח) וכמו אז, כך גם היום, עידוד הילודה מצוי עמוק גם באתוס הישראלי. אבל, כפי שאמר לאחרונה הדיקן לשעבר של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, פרופ' חיים רבינוביץ', "מדי שעה בשעה מתים ברחבי העולם מרעב ומתזונה לקויה 4,000 בני אדם מהם 700 ילדים". הוא המשיך ואמר כי, "ב – 2050 ימותו מסיבות אלו 3 מיליארד בני אדם ובעוד 15 שנה לא יהיו מי שתייה נקיים ל-50% מהאוכלוסייה העולמית". פרופ' חיים רבינוביץ' הוסיף כי, "בעוד 20 שנה תמנה האוכלוסייה שבין הים לירדן 17 מיליון נפש, מהם 6 מיליון פלסטינים ואין כל ביטחון שלכולם יהיה מזון.".

בנוסף לחידושים בחקלאות, חיסכון במים והוזלת הייצור, אני מבקשת לבחון בסרט דוקומנטרי את השאלה, שבוודאי מעוררת מחלוקת, האומנם עידוד ילודה בכל מחיר בתחילת המאה עשרים ואחת? ואולי אפילו להתחיל להפוך ברעיון של הגבלת הילודה גם במדינת ישראל הכוללת יהודים וערבים המרבים בילודה.

למרות שהגבלת הילודה בסין היא דוגמא קיצונית ובעייתית מאוד, היא מהווה דוגמא לעובדה שבני האדם יכולים להיות יותר מחושבים ולקחת בחשבון את המשאבים – הטבעיים והחברתיים – העומדים לרשותם.

בישראל, לעומת זאת, לא רק שלא מגבילים, אלא מעודדים את הגברת הילודה: באתוס חברתי השם את הילדים מעל הכול ומקדש את ערכי המשפחה; בתמריצים כספיים כמו קצבאות ילדים; בשיעור גבוה ביותר של מרכזים להפריה חוץ-גופית לנפש וטיפולים רבים על-חשבון התקציב הציבורי; במתן אפשרות להקפיא ביציות עד לגיל מאוחר, ועוד. מנגד, מוערמים קשיים על אימוץ ילדים.  בעבר ניתן היה להניח שמדובר במאבק דמוגראפי של היהודים מול הערבים בין הים לירדן. אבל היום ידוע מהנתונים הסטטיסטיים שהדמוגרפיה כבר לא תכריעה את המאבק הלאומי וכל יום יש רק יותר אנשים רעבים.

פרופ' דני רבינוביץ מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ת"א, אשר חוקר את ההיבטים החברתיים והפוליטיים של בעיות סביבה, אמר ב – 2009 כי "במזרח התיכון ובצפון אפריקה חיים 42 מיליון בני אדם בתת-תזונה ושעל מדינות האזור – וישראל בהן – להתייחס לנתונים הללו כמשקפים מצב זמני בלבד, כי המשבר האקלימי הנוכחי עשוי להביא בעשורים הקרובים לעלייה בטמפרטורות, לירידה חדה בכמויות המים הזמינים לחקלאות ולפיכך לפגיעה חמורה ביכולת האזור לספק מזון לתושביו. התלות הקיצונית במערך הסחר העולמי, והעוני היחסי של רוב מדינות האזור, עלולים להביא אוכלוסיות גדולות במדינות שכנות למצבים קיומיים נואשים וליצור גלים של פליטים סביבתיים – אנשים שלא יכולים עוד להתקיים באזורים שבהם חיו עד עתה".

היום, באפריל 2013, אפשר לומר שהעתיד כבר כאן; כוחות הטבע הציגו לאחרונה את מלוא עוצמתם ברעידות האדמה ביפאן והצונאמי שהובילו לפגיעה בכורי האנרגיה הגרעיניים; בעולם הערבי מתחוללת מהפכה שרק הולכת ומתרחבת; העולם משתנה דרמטית ויש מקום לתת את הדעת ולשקול מחדש מיתוסים תרבותיים כמו עידודו הילודה.

אני מוצאת את חשיבות הסרט הדוקומנטרי כתמונה מורכבת המקדימה את זמנה, מראה מקום חדש, נכון וטוב יותר ליצור האנושי. נושא הסרט, המכונה כרגע, הבה לי בנים,  מרתק אותי ומעניין בהיבטים רבים של החברה הישראלית; חרף ואולי בגלל, היותו על גבול הנושאים שאסור לעסוק בהם ו/או שאינם שנויים במחלוקת. הרי רחל אומרת ליעקב: "הבה לי בנים ואם אין מתה אנוכי" (בראשית ל' א').  נוכח כל האמור כאן, יש מקום לטעמי להעלות את הנושא לסדר היום במסגרת סרט דוקומנטרי היכול להוות התחלה לדיון מעמיק בנושא, כי סרט מאפשר לאנשים לפתוח זוויות מבט נוספות, להתעכב ולהרהר על מה שנראה היה להם כברור מאליו לפני הצפייה ולראות את מה שאינם רוצים לראות, באופן אחר.

3d_copyright

אם יש מי שמכיר/ה ארגון שעשוי להתעניין במימון הנושא לפיתוח לכדי סרט דוקומנטרי, אודה מאוד על הפנייתו אלי.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: