וְאִם לֹא עַכְשָׁיו, אֵימָתַי?

אוואז שלחו עצומה בינלאומית לתמיכה באזרחי מצריים ולהלן תכניה והלינק כי גם אני תומכת באזרחי מצריים בדרישתם לחופש ולזכויות, קץ לדיכוי ולחסימת הגישה לאינטרנט ולרפורמה דמוקרטית מיידית.

מדהים – קרוב למיליון אנשים מכל העולם חתמו, אל-ג'זירה מדווחת על המספרים האלו למצריים והאזרחים ממשיכים לעמוד איתן ולא לוותר! לחצו על הקישור בהמשל כדי להצטרף, הפיצו את ההודעה הזו הלאה, ותרמו להסרת האפילה התקשורתית מעל מצרים – בואו נמשיך ללחוץ.

 

מפגינים מצרים אמיצים
יכריעו בימים הקרובים אם במצריים – ובאזור כולו – תשרור דמוקרטיה או תשלוט העריצות. המפגינים ביקשו תמיכה בינלאומית – בואו נענה לקריאתם ונדאג שהממשלות שלנו יעשו את אותו הדבר.
 
 
 
 

 

 

מיליוני אזרחים מצרים עומדים בפני ברירה גורלית. אלפים נכלאו, נפצעו או נהרגו מאז תחילת ההפגנות. אבל אם הם יתמידו במחאה לא אלימה – הם עשויים להביא לקיצן עשורים של עריצות ודיכוי.

המפגינים ביקשו את תמיכת העולם, אבל משטרו הרודני של מובאראק מבין היטב את כוחה של אחדות ברגעים מעין אלו, ולכן דאג לנתק את אזרחי מצרים אלו מאלו ומהעולם כשמנע גישה חופשית לאינטנט ולרשתות ניידות.

תקשורת רדיו ותקשורת לוויינית עדיין חודרות את ההאפלה שכפה המשטר – בואו נציף את ערוצי התקשורת האלו בקריאה נרחבת של סולידריות ותמיכה ונראה לעם המצרי שאזרחי העולם עומדים לצדו. המצב קריטי וכל שעה שחולפת היא משמעותית – לחצו מתחת כדי לחתום על מסר של סולידריות והעבירו את ההודעה הזו הלאה:

https://secure.avaaz.org/he/democracy_for_egypt/?vl

כוחם של האזרחים עולה בכל רחבי המזרח התיכון. מחאה שקטה הפילה תוך ימים ספורים רודנות בת שלושים שנה בתוניסיה. כעת ההפגנות מתפשטות במצריים, תימן, ירדן ועוד. זה עשוי להיות רגע מכונן דוגמת נפילת חומת ברלין עבור העולם הערבי. אם השלטון הרודני במצריים ייפול, גל של דמוקרטיה עשוי לשטוף את האזור כולו.

מובאראק ניסה לרסק את המחאה אולם המפגינים ממשיכים בדרכם, באומץ ונחישות בלתי רגילים. לא מדובר פה בכוחות איסלאמים, אלא באזרחים – נשים וגברים מכל שדרות החברה – ששואפים לחירויות בסיסיות ולדמוקרטיה. דווקא בשעה שממשלת ישראל נותרת הממשלה הדמוקרטית האחרונה שמתייצבת לצד משטרו הרודני של מובאראק, חשוב שאזרחים ישראלים יעבירו מסר ישיר של סולידריות אל האזרחים המצרים, בדרך לבניית מזרח תיכון חדש.

ישנם רגעים בהם ההיסטוריה נכתבת לא על ידי בעלי העוצמה, אלא על ידי האזרחים הפשוטים. אנחנו עדים עכשיו לרגע כזה. לפעולות של אזרחים מצרים מן השורה בשעות ובימים הקרובים תהיה השפעה אדירה על עתיד ארצם, על האזור ועל העולם כולו. בואו נעודד אותם ונתמוך במחאתם:  

https://secure.avaaz.org/he/democracy_for_egypt/?vl

משפחתו של מובאראק עזבה את מצריים, אבל הצבא נשלח לרחובות, כחלק מהבטחתו המאיימת של מובאראק לאפס סבלנות למה שהוא מכנה כאוס. כך או כך, ההיסטוריה תכתב בימים הקרובים. בואו נדאג שהרגע הזה בהיסטוריה יוכיח לכל עריצי העולם, שכוחם לא יעמוד להם בפני אומץ לב אזרחי.

בתקווה ובהערכה לאומץ של האזרחים המצרים,
ריקן, ריוואן, בן, גרציאלה, אליס, קיאן ושאר צוות אוואז.

מקורות לקריאה נוספת:

דיווחים שוטפים ממצרים בעברית, באתר "קו חוץ":
http://kavhutz.wordpress.com/  

צבי בראל על היחס הישראלי למתרחש במצריים ובתוניסיה:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1212314.html  

אמנסטי אינטרנשיונל מגנה את דיכוי המפגינים:
http://amnesty.org/en/news-and-updates/egypt-must-stop-crackdown-protesters-2011-01-26 

עדכונים שוטפים מפעילים מצרים: 
http://www.elshaheeed.co.uk

קמפיין למען חופש דיגיטלי במצרים:
https://www.accessnow.org/page/s/help-egypt  

אנשיל פפר מדווח ממצריים:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1212918.html  

מעוניינים לתמוך באוואז? פעילותנו ממומנת כולה מתרומות ואיננו מקבלים כסף מממשלות או תאגידים. הצוות המסור והמצומצם שלנו מבטיח שגם התרומה הקטנה ביותר תופנה למטרה משמעותית. אתם מוזמנים לתרום כאן.פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום 4 בפברואר 2011 בשעה 19:56

  ממליץ שתרגיעי את ההתלהבות. תנסי לספור כמה נשים יש בקהל המפגינים. תנסי לחשוב על האלטרנטיבה של שילטון מוסלמי דיקטטורי ומה יקרה לנשים במסגרת שלטון זה ואז לא תרוצי לספר לנו על דמוקרטיה במדינה שמאז תקופת מצרים העתיקה מעולם-אבל מעולם לא צמחה בה אלא צורת שילטון דיקטוטרית וריכוזית.יכו להיות שהפעם זה יהיה אחרת-רצוי שנוודא זאת בטרם נסתכן באיחולי הצלחה

  אהבתי

 • Yulie Cohen  ביום 4 בפברואר 2011 בשעה 21:23

  משה, אני מציעה שתשאיר לי להסתכן במה שנראה לי ראוי להסתכן בו, ותשמור לעצמך את השמרנות שלך שלא מאפשרת לשינוי חיובי להתחיל גם במקום שבו שלטה הדיקטטורה מאז תקופת מצריים העתיקה. לשיטתי, אם מעניין אאותך במקרה, עידן האיטרנט הוא השינוי הגדול שמאפשר מהפכות חיוביות. תרגיע אתה את הפסימיות שלך ועל חלקן של נשים מצריות בהפגנות אתה מוזמן לקרוא כאן:
  http://kavhutz.wordpress.com/2011/02/04/ראיון-כתבת-אלגאזירה-בקהיר-לקו-חוץ-פי/

  אהבתי

 • גולדבלט משה  ביום 5 בפברואר 2011 בשעה 7:42

  ביחס לנשים בהפגנות אני מציע לך לספור מדגמים מקריים שאת רואה בטלביזיה במקום לקרוא תעמולה. האינטרנט אינו יוצר דמוקרטיה יותר מאשר הקלטות של דרשות חומיני באיראן 1978/9 . היומרה של קבוצות חילוניות ליברליות ומתונות לשלוט במהפיכות הופרכה די הרבה פעמים בהיסטוריה-החל מהמהפכה הצרפתית. לדמוקרטיה נדרשים תנאים מסייעים הכרחיים כמו מעמד בינוני,חלוקת כוחות וסמכויות מובנית בחברה ועוד. במצרים הם לא התקיימו ותמיד התקיימה בה תלות של העם בשלטון מרכזי-בראש ובראשונה בגלל המבנה החקלאי והצורך להסדיר השקייה ממי הנילוס. האינטרנט לא יכול לשנות את מבנה החברה המצרית בוודאי לא בטווח הקצר. בשלב בהבא יחל מאבק דמים על השילטון וסיכוי סביר שהמפלגה הותיקה החזקה והמאורגנת יותר תנצח -קרי האחים המוסלמים שלאידיאולוגיה הדמוקרטית שלהם אין קשר לזו שלך.המהפכה כיום במצרים לא נובעת מרצון לדמוקרטיה אלא מכשל של השילטון לעמוד במשימה של מניעת הידרדרות המצב הכלכלי-סובסדיות למזון,דיור ועוד. הבעיות שם הן כל כך קיומיות שלדבר עליהן במונחים מערביים של חופש ביטוי וזכויות אדם זה די נלעג. המצרים יתמכו בכל הנהגה דיקטטורית שתספק להם את הצרכים הכלכליים

  אהבתי

  • Yulie Cohen  ביום 5 בפברואר 2011 בשעה 13:41

   משה, יש בינינו חלוקי דיעות. ההשוואה למהפכה באיראן היא כמו ההכנה למלחמה הבאה על בסיס המלחמה האחרונה. המציאות השתנתה. אני חוזרת וטוענת שוב שהאיטרנט על כל הפטפורמות שלו כולל הטלפונים הסלולרים שינה את העולם. אני לא נכנסת לחברה המצרית והניתוחים שאתה עושה כאן עליה – כי אינני יודעת מספיק כדי לקבל או לדחות, אני פשוט מאמינה שהתנועה הנוכחית כרגע במצריים היא מאוד חיובית. הצורך של אנשים – כמו גם הצורך שלך – בשליטה לא מחזיקה יותר מים. אנשים רוצים חופש וכמובן שהם רוצים גם בית ואוכל וחימום כשקר וקירור כאשר חם אבל בעיקר אנשים רוצים חופש ודיקטטורות בסגנון מובראכ יילכו ייעלמו במאה ה – 21 – אם תרצה או לא.

   אהבתי

 • גולדבלט משה  ביום 5 בפברואר 2011 בשעה 19:07

  הבעיה היא אחת-את כותבת על בסיס הנחות ולא על סמך ידיעה-ההנחה המוסכנת ביותר היא שטכנולוגית התקשורת העכשווית משנה את החברה האנושית בכיוון הרצוי -הנחה זו היא חסרת כל בסיס . בטכנולוגיית האינטרנט ניתן להשתמש על מנת להפיץ את בשורת האיסלם,ללמד הכנת מטעני חבלה וליצור תקשורת בין גופי טרור. כמו כל טכנולוגיה היא ניתנת לניצול באופנים שונים. היא יכולה ליצור הזדמנויות לאהבות חדשות ותמימות ושפע של הזדמנויות לפדופילים.
  אין לי שום דרך להעריך מה צפוי במצרים אלא על סמך העבר ולימוד הכוחות הפועלים. הכרות זו מחייבת זהירת יתר ותמיכה בהתקדמות הדרגתית ומבוקרת-אם הדבר ניתן ובמיוחד מניעת כאוס. אסור לנו להוסיף בנזין למדורה המצרית. אסור לנו בכלל לעשות כיום שום צעד משמעותי עד שהמצב באזור יתבהר.

  אהבתי

 • Yulie Cohen  ביום 5 בפברואר 2011 בשעה 19:34

  משה, הדעות ברחבי העולם חלוקות. יש החושבים כמוך, יש החושבים כמוני ויש עוד כמה ואריאציות בניתוח של מה שקורה בהווה במצריים ומה תהיינה התוצאות וההשלכות. אין צורך להיתנשא ולחשוב שאתה יודע יותר טוב ממני מה יהיה או מה קורה. כדאי שתבין שיש בנושא דעות שונות ואין שום סיבה שהדיעה שלך תראה מנומקת יותר משלי רק כי יש לך רטוריקה מיומנת.
  קיימים גם אילנות גבוהים ממני החושבים (במקרה) כמוני. נראה לי כי מיצינו את הנושא – בין שנינו. תודה על ההשתתפות הערה אצלי בבלוג.

  אהבתי

 • Yulie Cohen  ביום 10 במרץ 2011 בשעה 12:22

  והנה מאמר מהיום של מלומדים ממני לגבי חלקן של הנשים במהפכה במצריים
  לגולדבלט משה באופן אישי

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1218353.html

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: