אוי למי שמעז להפר את "הסדר הטוב"

בתגובה לאחת מרשימותיי האחרונות כתב דודו פלמה:

בראשית היה "הסדר הטוב"

"הסדר הטוב" הוא זה שתמיד נוח לנו, ומאפשר ליהנות מהחיים. נכון, ישנם בו כמה דברים, כאלה ואחרים, הטורדים מעט את שלוות רוחנו, אבל על מנת לא להפר את "הסדר הטוב", אנחנו מעדיפים שלא לעשות איתם דבר.

הבעיה מתחילה כאשר אנשים ונשים אחרים (שהם לא אנחנו), מתחילים להפר את "הסדר הטוב" ואת השלווה שהוא מקנה לנו. ואת זאת הם עושים כדי שיהיה סדר טוב באמת, כזה בלי מירכאות. אז זה כבר באמת מתחיל להיות בלתי נסבל בשבילנו. וכדי למחות על הזוועה אנחנו מצקצקים בלשוננו ועושים נו נו נו למגעילים האלה שככה טורדים את מנוחתנו. יש לנו אפילו שם בשבילם "מפרי סדר" אנחנו קוראים להם. (ואת זה אנחנו עושים באמת ללא הבדל דת גזע ומין, מבחינת "מפרי סדר" אנחנו אף פעם לא מפלים אף אחד וכוללים תחת הכותרת הזאת את כולם. נשים, גברים, ערבים ושמאלנים אם אפשר. כל אלה שלא נותנים לנו להטריד, לכבוש, לרכוש ולהשתלט ובעצם להמשיך וליהנות מן "הזכות" לעשות ככל העולה על רוחנו בלי שאף אחד או אחת יפריעו לנו לבצע את זממנו.

מה שאנחנו נוטים לשכוח, בדרך כלל, זה שבשביל ש"הסדר הטוב" יהיה קיים כפי שהוא מוכר לנו היום, זה שאנחנו כל כך נהנים ממנו, היו אנשים ונשים ששילמו בזמנם מחיר יקר כדי להפר אותו, בזמנם. אנשים כמו אברהם לינקולן (שהיה מפר סדר ברמה היסטורית של ממש) ומרטין לותר קינג, מהטמה גנדי הזכור לטוב, אמה גולדמן, רוזה לוכסמבורג, ואפילו ברוריה מפרת הסדר הידועה לשמצה מהתלמוד, ששילמה בחייה על חכמתה ועל שהעזה לקרוא תגר על חכמתם ומעמדם של הגברים בחברה.  בלעדי כל אלה, הסדר הטוב, הקיים כיום ביחד עם כל הדברים שעדיין צריכים להשתנות, לא היה מתקיים.

תמיד מרתק לגלות עד כמה גם היום עדיין ישנם נשים וגברים שמעיזים לצאת מבין לשורות משתפי הפעולה עם "הסדר הטוב", ובכל זאת ולמרות הכול, לערער את ועל "הסדר הטוב". ולמרבה הפלא (בעצם כבר לא כל- כך למרבה הפלא), רוב בני האדם במקום להצטרף למאבקם כפוי הטובה הם מעדיפים אמנם ליהנות מפרי עמלם של הנאבקים, אבל מצטרפים אל אלה הסוקלים אותם באבנים.

מעלה מחשבות נוגות על החברה האנושית.

אין ביני ובין דודו פלמה הכרות אישית. ביקשתי ממנו רשות לפרסם את הטקסט הזה שלו כאן כפוסט אורח, על אף שחששתי שהדבר ייראה מתחנף או טפיחה על שכם. לאחר ששאלתי לדעתו בעניין הוא כתב:

אני לא מבחין בהתחנפות או משהו בדומה לזה במה שכתבתי לך. אני חושב שאת עוברת תקופה לא קלה כעת, אבל ממה שכבר הבנתי בין השורות נדמה לי שאת מספיק חזקה כדי לעמוד בסערה שמתחוללת סביבך. לעניות דעתי משמח לגלות שבעניין התגובות הצדקניות יש גברים ונשים כמעט במידה שווה שמזדעזעים מהניסיון שלך להפר את הסדר הציבורי. אל תוותרי. כי אם תוותרי את עלולה להחליש את מי שעשויה לבוא בעקבותייך. דודו.

 

תודה דודו. אמן.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: